W przypadku problemów z logowaniem wyczyść ciasteczka, a jeśli to nie pomoże, to użyj trybu prywatnego przeglądarki (incognito).

Dlaczego powinniśmy zapisywać to, co z nas zostanie po śmierci, na cele naukowe

Collapse
X
 
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • gucio5tys
    Perwers
    • Dec 2005
    • 1075

    Dlaczego powinniśmy zapisywać to, co z nas zostanie po śmierci, na cele naukowe

    No i lecim Tym razem temat o charakterze informującym. Nawiązując do tematu o oddawaniu organów. Rojze napisała:
    Zwłoki równie chętnie Akademii Medycznej jako materiał sekcyjny, a resztę można spalić i rozsypać.
    Akurat to mnie sfrapowało. Wcześniej nie myślałem o tym i miałem wątpliwości czy wyraziłbym zgodę by moje zwłoki posłużyły jako materiał sekcyjny, aż do teraz. Przed chwilą przeczytałem bardzo dobry artykuł, który oczywiście polecam!

    Po śmierci przekłujcie mi serce szpikulcem

    Powody dla których powinniśmy?..
    Studenci nie nauczą się anatomii inaczej niż na zwłokach. Najcudowniejszy atlas czy film wideo nie zastąpią dotknięcia nerwu. Student musi zobaczyć, jak daleko jest on od kości, wziąć serce do ręki. Atlas nie pokaże mu zastawek czy ujścia tętnic wieńcowych. (…)

    W latach 80. większość amerykańskich uczelni pozamykała prosektoria, a zwłoki zastąpiła plastikowymi modelami. Potem zrobiono badania na grupie 10 tys. lekarzy, z których połowa uczyła się na zwłokach, a druga - na fantomach. W tej drugiej grupie było więcej procesów o błędy w sztuce lekarskiej. (…)

    Zwłoki są też potrzebne lekarzom, którzy przygotowują się do zabiegu o dużym stopniu ryzyka i muszą przećwiczyć pewne dostępy do struktur, np. przy guzach mózgu. Bo jeśli skalpel zastępuje wysokoobrotowa wiertarka, to łatwo wyrwać nerw albo uszkodzić naczynie, jeśli się nie wie, że ono tam jest. (…)

    Czy człowiek z guzem mózgu poddałby się operacji, wiedząc, że lekarz ćwiczył na fantomie?
    W Polsce, jak to bywa... są problemy, a raczej nie ma stosownego prawa, które pozwoliłoby wojewodom i prezydentom miast na przekazywanie uczelniom zwłok bezimiennych czy tych chowanych na koszt miasta. Powód jest bardzo błahy. Żaden minister po 1989 nie zdecydował się wydać stosownego rozporządzenia.

    Urzędnicy mówią, że robiliby to bez żadnych oporów, ale na razie prawo im tego zabrania. Od 12 lat czekamy na ten dokument, na próżno. Polskie uczelnie nie mają zwłok, na których mogliby się uczyć studenci. To ogromny problem.
    Dobre wieści również dla kultywujących śmierć jak i zdecydowanych dawców organów oraz ludzi chcących zostać skremowanymi. Ciała nieboszczyków nie są traktowane jako kawałek mięsa..
    Chcemy, żeby studenci mieli świadomość, że człowiek, na którego zwłokach pracują, wnosi coś do ich życia. Dlatego organizujemy pochówki ludzi, którzy uczestniczą w programie donacji. Zostają skremowani, a urny trafiają do Parku Pamięci. Na uroczystości przychodzą rodziny i studenci. Większość z nich głęboko je przeżywa, zadają sobie wtedy pytania, których zawsze unikali.


    O życzeniach dawców
    Podają telefon do księdza, który ma poprowadzić ceremonię, proszą o piosenkę albo wiersz, który będzie odczytany na pogrzebie, piszą, jak chcą być wtedy ubrani (np. w białej lnianej sukience z czerwoną różą). Pewne małżeństwo poprosiło o zarezerwowanie miejsca w Parku Pamięci, tak żeby była tabliczka przy tabliczce. Jeden mężczyzna poprosił, żebyśmy po śmierci przebili mu serce szpikulcem, bo panicznie boi się, że się obudzi na stole w prosektorium. Będziemy musieli spełnić jego życzenie.
    Tak więc gdyby ktoś był zainteresowany złożeniem donacji - ku chwale życia i chęci unowocześnienia/usprawnienia/rozwinięcia wiedzy lekarzy waszych wnuków - tutaj są wszystkie potrzebne informację:

    PROGRAM DONACJI ZWŁOK


    Prof. Jerzy Gielecki - kierownik Zakładu Anatomii Prawidłowej Śląskiej Akademii Medycznej, członek Polskiego Towarzystwa Anatomicznego, autor 'Multimedialnego słownika anatomicznego', pierwszego polskiego programu medycznego na płycie CD-ROM.
    Fot. Marcin Tomalka
    0statnio edytowany przez gucio5tys; 26-04-07, 16:21.
    Alkohol - typowy rozluźniacz języka
    "Jestem przeciwny aborcji, bo jak pokazuje życie, wyskrobano nie tych, co trzeba." Janusz Korwin-Mikke
    Przeglądarka internetowa ze słownikiem ortograficznym!!
  • Enea
    Perwers
    • Dec 2005
    • 1010

    #2
    Jestem zdecydowanie za, artykul bardzo interesujacy i przekonujacy.

    "Hic est lotus ubi mors gaudet succurrere vitae"

    Oto miejsce gdzie śmierć ciszy się, że może przyjść z pomocą życiu.

    Glosi tablica przed Parkiem Pamieci.Chcialabym zeby wiecej ludzi byla
    zdania, ze lepiej oddac swoje cialo dla nauki niz robali.

    Skomentuj

    • viper_88
      Erotoman
      • Mar 2005
      • 417

      #3
      Osobiście powiem (czytałem artykuł), że cel może i jest w pewnym sensie szczytny, lecz ja nigdy nie zgodziłbym się na przekazanie swojego ciała po śmierci. Natomiast jeśli ktoś chce tak postąpić, proszę bardzo, to jego wolna wola
      0statnio edytowany przez viper_88; 26-04-07, 22:49.

      Skomentuj

      • Night Hunter
        Świętoszek
        • Nov 2006
        • 16

        #4
        Z koleji ja zastanawialem sie nad powierzeniem po ewentalnej naglej smierci swoich organów do przeszczepu.. ale moczyc sie kilka lat w formalinie raczej bym nie chciał..kwestia inywidualnego podejscia kazdego czlowieka..

        Skomentuj

        • Abegan
          Erotoman
          • Sep 2006
          • 591

          #5
          Napisał gucio5tys
          Wcześniej nie myślałem o tym i miałem wątpliwości czy wyraziłbym zgodę by moje zwłoki posłużyły jako materiał sekcyjny, aż do teraz. Przed chwilą przeczytałem bardzo dobry artykuł, który oczywiście polecam!
          Bez urazy ale jesteś hipokrytą.

          Pozdrawiam,
          Abegan

          Skomentuj

          • Yoshua
            Perwers
            • Mar 2007
            • 1374

            #6
            czekaj bo nie rozumiem.

            hipokryta to ktos kto mowi "róbcie A" a sam robi "B" gdzie "B" jest przeciwieństwem "A".
            gdzie jest hipokryzja w wykonaniu gucia?
            bo to, ze zmienil zdanie to wydaje mi sie za malo by tak go nazwac.
            " - Fajny masz korek od wanny.
            - Taki tam...
            - ...Ale gra empetrójki"

            Skomentuj

            • gucio5tys
              Perwers
              • Dec 2005
              • 1075

              #7
              Nie chowam urazy Abegan.
              Pozdrawiasz hipokrytę? Hoho
              Jak ci coś leży na wątrobie, pisz na PM.

              @Aneczkofil
              A może to obywatel Abegan ma problemy ze zrozumieniem pewnych kwestii (jak i z emocjami?), a nie ty?
              0statnio edytowany przez gucio5tys; 26-04-07, 23:42.
              Alkohol - typowy rozluźniacz języka
              "Jestem przeciwny aborcji, bo jak pokazuje życie, wyskrobano nie tych, co trzeba." Janusz Korwin-Mikke
              Przeglądarka internetowa ze słownikiem ortograficznym!!

              Skomentuj

              • Yoshua
                Perwers
                • Mar 2007
                • 1374

                #8
                mam nadzieje, inaczej wszystko czego sie uczylem do tej pory byloby bez sensu :p
                " - Fajny masz korek od wanny.
                - Taki tam...
                - ...Ale gra empetrójki"

                Skomentuj

                • Rojza Genendel

                  Pani od biologii
                  • May 2005
                  • 7704

                  #9
                  Jak pisałam wcześniej- jak najbardziej za.
                  Pamiętam jak sama wpruwałam anatomię czaszki na plastikowym modelu. Cóż, połowę struktur widziałam tylko oczami wyobraźni.
                  Obecnie funkcjonuje na ateista.pl

                  Skomentuj

                  • gucio5tys
                    Perwers
                    • Dec 2005
                    • 1075

                    #10
                    No proszę, poruszyłem temat na czasie

                    Ciało oddam (wideo)
                    0statnio edytowany przez gucio5tys; 02-05-07, 00:12.
                    Alkohol - typowy rozluźniacz języka
                    "Jestem przeciwny aborcji, bo jak pokazuje życie, wyskrobano nie tych, co trzeba." Janusz Korwin-Mikke
                    Przeglądarka internetowa ze słownikiem ortograficznym!!

                    Skomentuj

                    • Abegan
                      Erotoman
                      • Sep 2006
                      • 591

                      #11
                      Ciekawy reportaż dziś był w Faktach TVN na ten temat. Przekonujący.
                      Abegan

                      Skomentuj

                      • anduk
                        Koci administrator
                        • Jan 2007
                        • 3902

                        #12
                        Napisał Abegan
                        Ciekawy reportaż dziś był w Faktach TVN na ten temat. Przekonujący.
                        Ale po zapowiedzi Pochanke "ostrzegam, że materiał zawiera ostre sceny" spodziewałem się fruwających kości albo czegoś podobnego...
                        If you try and take a cat apart to see how it works, the first thing you have on your hands is a non-working cat.

                        Skomentuj

                        • Abegan
                          Erotoman
                          • Sep 2006
                          • 591

                          #13
                          Napisał anduk
                          Ale po zapowiedzi Pochanke "ostrzegam, że materiał zawiera ostre sceny" spodziewałem się fruwających kości albo czegoś podobnego...
                          Trochę OT, sorry. Nie dziwi Cię chyba, że cenzurowali zwłoki? Mnie nie dziwi... mogłoby być drastycznie.

                          Ale wracając do innego tematu gucio5tys: ten reportaż, kilkuminutowy - bardziej mnie przekonuje niż nasze wspólne, agresywne kłótnie. Może to jest właściwsza droga? Nie żebym się czepiał...
                          Abegan

                          Skomentuj

                          Working...