Spadek

Collapse
X
 
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Burbon2009
    Erotoman
    • Jun 2009
    • 571

    Spadek

    ................
    Last edited by Burbon2009; 12-08-12, 17:41.
  • MrrrAucin
    Erotoman
    • Feb 2009
    • 630

    #2
    Zależy kto ma umrzeć, jeżeli ten pan - mąż kobiety z którą nie mieszka, to ona ma pełne prawo do spadku. W przypadku braku testamentu majątek zostanie podzielony równo między małżonkiem i dziećmi. W razie gdyby testament się pojawił, a kobieta o której mowa nie zostanie w nim ujęta, to ma prawo do ubiegania się o zachowek w wysokości 1/2 tego co by jej się należało w dziedziczeniu ustawowym.

    Są pewne zapiski na temat wydziedziczeń, które mogą usunąć osobę ze schedy spadkowej, jednak taka osoba musi rażąco działać na szkodę osoby zmarłej.

    edit:
    Było wydziedziczyć.
    Dahrehor, nie można od tak sobie wydziedziczyć. Tą kwestię jasno reguluje prawo, które mówi, że osoba wydziedziczana musiała rażąco działać na szkodę spadkodawcy, np. postępowanie sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, dopuszczenie się wobec spadkodawcy lub jego rodzinie o przestępstwo (narażenie na zdrowie czy życie). Poza tym można doszukiwać się innych kwestii, które można pod to podciągnąć - spadkobiorca musiałby być alkoholikiem, uporczywie uchylać się od pracy zarobkowej, być hazardzistą itp.

    Ze względu na sytuację u mnie w rodzinie jestem raczej na bieżąco w tych kwestiach, więc mniej więcej wiem o czym mówię
    Last edited by MrrrAucin; 04-03-12, 23:39.

    Skomentuj

    • Burbon2009
      Erotoman
      • Jun 2009
      • 571

      #3
      Mrruacin chodzi o to czy kobiecie która mieszka z tym panem(30lat) ale nie jest z nim po ślubie czy może ona ubiegać się o jakiś % jego majątku ?,testamentu żadnego nie ma.

      Skomentuj

      • Burbon2009
        Erotoman
        • Jun 2009
        • 571

        #4
        żeby sprawdzić wiedzę forumowiczów

        Skomentuj

        • jacocha
          Świętoszek
          • Feb 2009
          • 30

          #5
          Wykładowca przytaczał nam sytuację, którą rozpatrywał jako młody sędzia. Para żyła w konkubinacie około 30 lat, po czym facet zmarł nie pozostawiając testamentu , dzieci też nie mieli. W takiej sytuacji dziedziczy rodzeństwo i rodzice zmarłego. I on to wówczas, jako sędzia, podciągnął pod spółkę cywilną i Konkubina dostała bodajże połowę.

          Skomentuj

          • MrrrAucin
            Erotoman
            • Feb 2009
            • 630

            #6
            Burbon, albo by musiała próbować tak jak opisał jacocha, albo podejść od innej strony. Musiałaby udowodnić, że również pracowała na ten majątek - czyli jakieś faktury i świadkowie.

            Skomentuj

            • Radinho
              Świętoszek
              • Aug 2007
              • 12

              #7
              Ta kobieta, która jest w konkubinacie nie może ubiegać się o spadek, jeżeli mamy do czynienia z dziedziczeniem ustawowym. Przy dziedziczeniu ustawowym nie ma kogoś takiego jak konkubina, gdyż od strony prawnej nie jest to żadna rodzina. Przykład ze spółka cywilną jest co najmniej dziwny.

              Skomentuj

              • Cicho_sza
                Erotoman
                • Apr 2012
                • 668

                #8
                Oficjalne małżeństwo może po sobie dziedziczyć, ale konkubina od swojego partnera raczej nie. Zawsze można próbować udowadniać, że majątek wspólny itp. ale nie jestem pewna czy to coś da.
                Jestem śliczna, higieniczna, przy tym silna niczym tur
                Rozkoc***ę w sobie chłopców, za mną poszliby pod mur
                Bo jestem sprytna i wybitna
                Romantyczna także jesteś jak chłopięcy chór.

                Skomentuj

                • Burbon2009
                  Erotoman
                  • Jun 2009
                  • 571

                  #9
                  hmm tak jest tylko u nas ? bo moja ciocia z usa była w związku ze starszym kolesiem nie byli po ślubie i w testamencie zaznaczył że wszystko jej oddaje a rodzinie nic i w sądzie rodzina dostała tylko kilka % majątku a większość ona zgarnęła.

                  Skomentuj

                  • Radinho
                    Świętoszek
                    • Aug 2007
                    • 12

                    #10
                    Jeżeli byłaby tutaj mowa o dziedziczeniu testamentowym to wtedy konkubina dostała by to co zostało jej zapisane, czyli nawet cały majątek, ale rodzinie przysługiwałby wtedy zachowek, chyba że zostaliby w testamencie wydziedziczeni no i byłyby ku temu podstawy.

                    Skomentuj

                    • paul_78
                      Erotoman
                      • Jul 2007
                      • 470

                      #11
                      Napisał jacocha
                      Wykładowca przytaczał nam sytuację, którą rozpatrywał jako młody sędzia. Para żyła w konkubinacie około 30 lat, po czym facet zmarł nie pozostawiając testamentu , dzieci też nie mieli. W takiej sytuacji dziedziczy rodzeństwo i rodzice zmarłego. I on to wówczas, jako sędzia, podciągnął pod spółkę cywilną i Konkubina dostała bodajże połowę.
                      To jakiś dziwny ten wykładowca skoro podciągnął pod spółkę cywilną, skoro spółka cywilna powinna być zawarta pisemnie. II instancja podzieliła jego zdanie?
                      Non serviam

                      Skomentuj

                      • Cicho_sza
                        Erotoman
                        • Apr 2012
                        • 668

                        #12
                        Testament to coś innego. W nim można zapisać wszystko komu się chce, jednak obdarowany nigdy nie dostaje całości jeśli zmarły ma np dzieci. Im też przysługuje jakaś część spadku pomimo, że nie ma nic w testamencie. Tak samo jest z żoną, chyba że konkubina udowodni że małżeństwo nie żyło ze sobą od wielu lat.
                        Jestem śliczna, higieniczna, przy tym silna niczym tur
                        Rozkoc***ę w sobie chłopców, za mną poszliby pod mur
                        Bo jestem sprytna i wybitna
                        Romantyczna także jesteś jak chłopięcy chór.

                        Skomentuj

                        • Robinson
                          Erotoman
                          • Sep 2011
                          • 515

                          #13
                          nie moze. chyba ze sa jeszcze jakies okolicznosci... ale ogolnie nie moze.

                          Napisał jacocha
                          Wykładowca przytaczał nam sytuację, którą rozpatrywał jako młody sędzia. Para żyła w konkubinacie około 30 lat, po czym facet zmarł nie pozostawiając testamentu , dzieci też nie mieli. W takiej sytuacji dziedziczy rodzeństwo i rodzice zmarłego. I on to wówczas, jako sędzia, podciągnął pod spółkę cywilną i Konkubina dostała bodajże połowę.
                          ciekawei ryzykowne... sp. cyw. nie powinna byc zarejestrowana? jestem pewien, ze powinna?

                          ogolnie to skarb panstwa sie powinien byl oblowic. ale ja nie jestem prawnikiem... wiedze mam niepelna.

                          Skomentuj

                          • paul_78
                            Erotoman
                            • Jul 2007
                            • 470

                            #14
                            Zarejestrowana nie powinna być ale musi być umowa na piśmie.
                            Non serviam

                            Skomentuj

                            • cezar27
                              Ocieracz
                              • Aug 2006
                              • 151

                              #15
                              Spółka cywilna nie musi być zrejestrowana, jak również umowa nie musi być pisemna.
                              Co do zapytania, to konkubina nie dziedziczy, co najwyżej mogłaby starać się udowodnić, że jest współwłaścicielką różnych składników majątkowych, co dawałoby jej udział w ich własności w 1/2. Co do spółki cywilnej, to moim zdaniem niewielkie szanse, żeby taki wyrok się utrzymał.
                              All we are is dust in the wind...

                              Skomentuj

                              Working...