W przypadku problemów z logowaniem wyczyść ciasteczka, a jeśli to nie pomoże, to użyj trybu prywatnego przeglądarki (incognito). Problem dotyczy części użytkowników i zniknie za kilka dni.

Dni płodne/niepłodne

Collapse
Ten wątek jest zamknięty.
X
X
 
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Gawędziarz
    Ocieracz
    • Nov 2005
    • 94

    Naturalne Dni płodne/niepłodne

    Witam,
    Pytanie jakie nurtuje mnie od pewnego czasu jest następujące.

    Dotąd przyjmowałem do wiadomości, że dni niepłodne zaczynaja się 10 dni przed menstruacją. Natomiast niedawno natrafiłem na diagram który pokazywał iż kilka dni po menstruacji do zapłodnienia dojść nie może. Czy owy diagram był wiarygodny?

    Pytam z czystej ciekawości.
    Dzięki
    Są ryby piły i ludzie młoty.
  • Rojza Genendel

    Pani od biologii
    • May 2005
    • 7704

    #2
    "Owulacja czyli jajeczkowanie to wydobycie sie komorki jajowej z jajnika. Nastepuje to na 14 dni przed spodziewana miesiączka , przez cały okres rozrodczy kobiety. Owulacja jest niezbędna do zajścia w ciąże.

    Kobieta jest płodna i może zajść w ciążę tylko w tzw. okresie około owulacyjnym. Owulacja czyli jajeczkowanie w 28-dniowym cyklu występuje w połowie cyklu mniej więcej około 14 dnia , określając pierwszy dzień ostatniej miesiączki jako pierwszy dzień cyklu Przed jajeczkowaniem występuje tzw. niepłodność przedowulacyjna. Po jajeczkowaniu mamy do czynienia z tzw. niepłodnością poowulacyjną.

    Ustalenie dni płodnych i niepłodnych w czasie trwania cyklu jest ważne w przypadku zapobieganiu niechcianej ciąży jak również planowaniu pożądanej ciąży.

    Biorąc za przykład 28 dniowy cykl oraz pod uwagę dwa fakty : ze średnią długość życia komórki jajowej określa się na 24 godziny (jajo jest zdolne do zapłodnienia 10-24 godzin), a plemników na 76 godzin (plemniki są zdolne do zapłodnienia 2-5 dni) przyjęto że okres płodny przypada na czas miedzy 10 a 18 dniem cyklu."

    (http://www.dziecko-info.com)
    Obecnie funkcjonuje na ateista.pl

    Skomentuj

    • Gawędziarz
      Ocieracz
      • Nov 2005
      • 94

      #3
      Dzieki welkie. Zaspokoiłes moja ciekawosc.
      I tak nie stosuje tej metody antykoncepcji, ale jednak to pytanie mnie gryzlo
      Są ryby piły i ludzie młoty.

      Skomentuj

      Working...