W przypadku problemów z logowaniem wyczyść ciasteczka, a jeśli to nie pomoże, to użyj trybu prywatnego przeglądarki (incognito). Problem dotyczy części użytkowników i zniknie za kilka dni.

Dysleksja, dysgrafia, dysortografia- zwykłe lenistwo czy problem?

Collapse
X
 
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Rojza Genendel

    Pani od biologii
    • May 2005
    • 7704

    Dysleksja, dysgrafia, dysortografia- zwykłe lenistwo czy problem?

    Na początku proponuję lekturę artykułu:


    Moja opinia:
    Nie można wszystkich wrzucać do jednego worka.
    Sama mam dysgrafię, powodem jest to że uczono mnie używać prawej ręki chociaż jestem mańkutem (takie były kiedyś tendencje w pedagogice). Ma to także inne przykre konsekwencje, ale nie o tym chcę pisać.
    Całą podstawówkę i liceum miałam problemy, nauczyciele obniżali mi oceny za nieczytelne pismo, nie pozwalali pisać wypracowań na maszynie czy drukowanymi literami.
    Na maturę doniosłam doświadczenie, mogłam pisać wypracowanie drukowanymi literami, bardzo męczące jest taki pisanie, naprawdę.
    W życiu dorosłym dla dysgrafików nie ma żadnych ulg- napiszesz nieczytelnie, nie zostaniesz zrozumiany. Możliwość pisania na komputerze jest dla mnie w związku z tym prawdziwym błogosławieństwem.
    Obecnie funkcjonuje na ateista.pl
  • anduk
    Koci administrator
    • Jan 2007
    • 3900

    #2
    Jasne ,że problem dysleksja to śliska sprawa wg. mnie ale dysgrafia jak najbardziej problemem jest

    Podam na własnym przykładzie: w podstawówce na 6 dyktand miałem 6 jedynek i byłem "dyslektykiem" a teraz pisze jako tako i nie mam większych problemów z ortografią Jakoś się sam wyleczyłem z tego...

    Teraz dysleksja jest w dużej mierze naciągana żeby mieć na egzaminie gimnazjalnym to 30 minut więcej.
    If you try and take a cat apart to see how it works, the first thing you have on your hands is a non-working cat.

    Skomentuj

    • Slave69
      Ocieracz
      • Dec 2006
      • 153

      #3
      Ja miałam dosyć duży problem jeżeli chodzi o dysekcję, w podstawówce miałam notorycznie obniżane za to stopnie mimo iż zaświadczenie miałam, ale moja polonistka twierdziła, że takich błędów nawet dyslektyk nie robi... dalej się zastanawiam jakie błędy dyslektyk może robić

      Teraz jest już znacznie lepiej, podejrzewam, że to dzięki książką które pochłaniam... ale wciąż pojawiają się się wpadki, zwłaszcza jak chcę coś szybko napisać...
      " pękła czara goryczy, rozlanych kropel już nikt nie policzy"

      Skomentuj

      • anduk
        Koci administrator
        • Jan 2007
        • 3900

        #4
        Napisał Slave69
        Teraz jest już znacznie lepiej, podejrzewam, że to dzięki książką które pochłaniam...
        Ja też bardzo dużo czytam więc to wielce prawdopodobne
        If you try and take a cat apart to see how it works, the first thing you have on your hands is a non-working cat.

        Skomentuj

        • evika
          Perwers
          • Nov 2006
          • 1083

          #5
          Mam wspaniałegoo znajomego. Podziwiam go. Niezwykle oczytany i mądry człowiek. Jednak jest z wykształcenia robotnikiem budowlanym. Dysgraf straszny. Wiedzą i mądrością zakasowałby niejednego filologa. Robi makabryczne wręcz błedy, gdy pisze, ale potem je weryfikuje, jak widzi juz napisane. To efekt oczytania.
          Mam też jeszcze paru znajomych dysgrafów. Każdy w pewnym stopniu posiadł sztukę kontrolowania się. Jedna z tych osób doszła niemal do perfekcji ( co w tym wypadku oznacza naprawde niewielki odsetek błedów w tekście, lub nawet ich brak)

          W porównaniu z tymi osobami, cwaniaczek i nieuk z zaświadczeniem do matury powinien sie wstydzić.

          !!! - poprawiam się: miało być "dysortograf", nie dysgraf
          0statnio edytowany przez evika; 09-04-07, 11:28.

          Skomentuj

          • Yoshua
            Perwers
            • Mar 2007
            • 1374

            #6
            mam dysonans z jednej strony znajomi, o ktorych wiem, ze maja po prostu z tym problem (sam ponoc jestem dysgrafikiem, tak stwierdzila jedna nauczycielka majaca doswiadczenie w pracy z dys.) a jak gram w gry on-line i widze jak 12 letni gnojek, tkory nawet nie powinien grac pisze slowa jak "jurz", "terz", "mietrz" i oni bronia sie, ze maja dysgrafie na przyklad :/
            " - Fajny masz korek od wanny.
            - Taki tam...
            - ...Ale gra empetrójki"

            Skomentuj

            • Rojza Genendel

              Pani od biologii
              • May 2005
              • 7704

              #7
              Dla porządku:
              • dysleksja to zaburzenie manifestujące się trudnościami w nauce czytania i pisania (jest terminem stosowanym także w węższym znaczeniu, do specyficznych trudności w czytaniu),
              • dysortografia to specyficzne trudności w pisaniu, przejawiające się popełnianiem różnego typu błędów, w tym ortograficznych,
              • dysgrafia to zniekształcenia strony graficznej pisma – brzydkie, niekaligraficzne pismo: niedokładności w odtwarzaniu liter, ich połączeń, niekształtność liter, niewłaściwe proporcje liter w obrębie wyrazów (zróżnicowanie wielkości), nierównomierne zagęszczenie pisma, niejednolite położenie pisma (nachylenie liter), litery "drżące" o niepewnej linii.
              Obecnie funkcjonuje na ateista.pl

              Skomentuj

              • evika
                Perwers
                • Nov 2006
                • 1083

                #8
                Błędy ortograficzne w ogóle mnie bardzo "bolą", gdy czytam wypowiedzi osób w necie. I wkurza mnie "zasłanianie" sie wielu osób powyższymi przypadłościami. To jest lenistwo, nieróbstwo, i cos w rodzaju braku szacunku dla czytającego. Mozna się przecież zorientować, czy ktos się stara, czy nie.

                Skomentuj

                • Yoshua
                  Perwers
                  • Mar 2007
                  • 1374

                  #9
                  rojze mam wrazenie, ze to przypomnienie bylo celowe po mojej wypowiedzi:
                  (...) i oni bronia sie, ze maja dysgrafie na przyklad :/
                  ja wiem czym jest dysgrafia i inne przypadlosci, i wlasnie problem polegal na tym, ze oni naprawde robiac bledy ortograficzne powolywali sie na dysgrafie :/
                  " - Fajny masz korek od wanny.
                  - Taki tam...
                  - ...Ale gra empetrójki"

                  Skomentuj

                  • Rojza Genendel

                    Pani od biologii
                    • May 2005
                    • 7704

                    #10
                    Napisał Aneczkofil
                    ja wiem czym jest dysgrafia i inne przypadlosci, i wlasnie problem polegal na tym, ze oni naprawde robiac bledy ortograficzne powolywali sie na dysgrafie :/
                    No właśnie- ja wiem i ty wiesz, ale nie wszyscy wiedzą.
                    Obecnie funkcjonuje na ateista.pl

                    Skomentuj

                    • paffcio
                      Banned
                      • Mar 2006
                      • 2286

                      #11
                      Napisał rojze
                      Na początku proponuję lekturę artykułu:


                      Moja opinia:
                      Nie można wszystkich wrzucać do jednego worka.
                      Sama mam dysgrafię, powodem jest to że uczono mnie używać prawej ręki chociaż jestem mańkutem (takie były kiedyś tendencje w pedagogice). Ma to także inne przykre konsekwencje, ale nie o tym chcę pisać.
                      Całą podstawówkę i liceum miałam problemy, nauczyciele obniżali mi oceny za nieczytelne pismo, nie pozwalali pisać wypracowań na maszynie czy drukowanymi literami.
                      Na maturę doniosłam doświadczenie, mogłam pisać wypracowanie drukowanymi literami, bardzo męczące jest taki pisanie, naprawdę.
                      W życiu dorosłym dla dysgrafików nie ma żadnych ulg- napiszesz nieczytelnie, nie zostaniesz zrozumiany. Możliwość pisania na komputerze jest dla mnie w związku z tym prawdziwym błogosławieństwem.
                      też kiedys byłem mańkutem ,potrafisz pisac lewą i prawą czy juz nie?ja lewą dośc marnie ale mam plan zeby znowu zacząć nią pisać ,ciekawe czy dam radę

                      Skomentuj

                      • Rojza Genendel

                        Pani od biologii
                        • May 2005
                        • 7704

                        #12
                        Napisał paffcio
                        też kiedys byłem mańkutem ,potrafisz pisac lewą i prawą czy juz nie?
                        Piszę tylko prawą, ale wszystko inne robie lewą albo w lustrzanym odbiciu.
                        Obecnie funkcjonuje na ateista.pl

                        Skomentuj

                        • paffcio
                          Banned
                          • Mar 2006
                          • 2286

                          #13
                          mańkuci to podstawa,ktos jeszcze nim jest oprocz mnie i Rojze?

                          Skomentuj

                          • Yoshua
                            Perwers
                            • Mar 2007
                            • 1374

                            #14
                            JA

                            a takze moja dziewczyna
                            " - Fajny masz korek od wanny.
                            - Taki tam...
                            - ...Ale gra empetrójki"

                            Skomentuj

                            • panja1
                              Świętoszek
                              • Nov 2005
                              • 23

                              #15
                              Napisał rojze
                              Dla porządku:
                              • dysleksja to zaburzenie manifestujące się trudnościami w nauce czytania i pisania (jest terminem stosowanym także w węższym znaczeniu, do specyficznych trudności w czytaniu),
                              • dysortografia to specyficzne trudności w pisaniu, przejawiające się popełnianiem różnego typu błędów, w tym ortograficznych,
                              • dysgrafia to zniekształcenia strony graficznej pisma – brzydkie, niekaligraficzne pismo: niedokładności w odtwarzaniu liter, ich połączeń, niekształtność liter, niewłaściwe proporcje liter w obrębie wyrazów (zróżnicowanie wielkości), nierównomierne zagęszczenie pisma, niejednolite położenie pisma (nachylenie liter), litery "drżące" o niepewnej linii.
                              Jestem dysortografikiem, czy to źle? Nie. Walczę z błędami jak tylko mogę, ale nie czuję się gorzej z tego powodu

                              Skomentuj

                              Working...