PDA

View Full Version : CYTOLOGIA - ile dni po okresie powinno byc badanie?

hefalumpka
19-03-07, 17:24
Mam problem... nie wiem kiedy isc na cytologie.. Na jednej stronie pisza ze 2 do 4 dni po okresie, w innej stronce ze mozna do tygodnia a jeszcze innej ze do 10 dni. Nie wiem kiedy isc do ginekologa. Wiem ze mam zrobic cytologie, wiem po co ale nie wiem kiedy. Wczoraj skonczyl mi sie okres a wizyte mam na 29 bo miejsc nie ma. Czy jest sens isc dziesiec dni po okresie na cytologie??? Prosze o pilna odpowiedz.

Belleteyn
19-03-07, 17:31
Miałam robioną 3 dni po okresie, i lekarz kazał mi przyjść do 4. dnia po okresie.

hefalumpka
19-03-07, 17:34
czyli rownie dobrze moge odwolac te wizyte;/

evika
19-03-07, 17:38
Myslę,że mozna iść w dowolnym dniu. Po okresie po prostu łatwiej pobrać.

Rojza Genendel
19-03-07, 17:42
Powinnaś zapytać ginekologa. Może to zależeć od celu tejże cytologii.

Eufemia
19-03-07, 17:47
Ja ostanio miałam okres jak byłam u ginekologa, ale powiedział, że nie krwawię jakoś bardzo więc nie ma problemu. Wydaje mi się, że to nie ma znaczenia, ponadto ginekolog Ci powie jak przyjdziesz;)

hefalumpka
19-03-07, 17:54
Dzieki. A cytologie robie bo trzeba raz na rok lub dwa lata.

Rojza Genendel
19-03-07, 18:13
Dwa razy w roku...
Jeśli badanie ma wykazać coś więcej poza grupą Papanicolau, to raczej 2. połowa cyklu.

hefalumpka
19-03-07, 18:23
a na stronkach pisze raz na rok lub dwa lata. Ale klamia:/ Lepiej pytac ludzi zeby sie czegos dowiedziec...

Rojza Genendel
19-03-07, 18:31
Wydaje mi się, że lepiej za często niż za rzadko.

ktooooosia
19-03-07, 21:45
gdy ostatnio rejestrowałam się do ginekologa na badanie musiałam zgrać z pielęgniarką swój grafik, dzień cyklu, dzień i godziny przyjęć+wolne miejsca...
w każdym razie pielęgniarka powiedziała, że cytologii nie można robić podczas okresu :D a czy przed czy po-nie ma znaczenia, ważne żeby nic "nie leciało" ;)

a jeśli chodzi o częstotliwość badania - robię raz do roku i jakimś cudem łapię się na bezpłatną cytologię - moja Sis (ten sam rocznik, ale młodsza ode mnie o 5 m-cy) już kilka razy słyszała, że my (nasz rocznik==>81) nie łapie się na darmowe badanie(niby w naszym wieku mało dziewczyn ma nadżerkę itp. więc nie trzeba robić tego rodzaju "przeglądu") i nawet 2 razy musiała za nie płacić(chodzimy do tej samej poradni "K")... 8) Rojze-wiesz coś na ten temat?

Rojza Genendel
20-03-07, 13:32
U mnie w przychodni cytologia jest zawsze bezpłatna dla pacjentek, wraz z biocenozą, badaniem piersi palpacyjnym i usg piersi oraz narządów rodnych składa na się na komplet świadczeń refundowanych przez NFZ. Przynajmniej w małopolskim NFZ.

ramka
20-03-07, 13:46
i tylko w małoposlkim niestety :shifty: :\ :|

http://www.nfz-krakow.pl/index.php?plik=4pory/prog.php&katnr=26&kat=1&prog=01

goorusia
20-03-07, 17:16
Ja poszłam i nie pamiętam w jakim dniu okresu ale zrobił mi od razu i bez problemu. Więc najlepiej będzie jak pójdziesz do lekarza a on Ci wszystko powie.

Czarodziejka
20-03-07, 17:35
ja miałam robioną cytoligię po 17 dniu cyklu. to chyba bez różnicy. natomiast na badanie ginekologiczne lekarz zaprosił mnie tak na 4, 5 dzień po okresie.