PDA

View Full Version : Jaki najlepszy program do diagnostyki samochodu VW

Dawid
21-02-10, 08:19
Jestem na kupnie samochodu z grupy VW, zakupiłem interfejs VAG - COM KKL OBD II na usb do diagnostyki, jaki jest najlepszy program do szybkiej diagnostyki czy z samochodem wszystko jest ok? Najlepiej darmowy i w wersji PL...

michu
21-02-10, 11:07
najlepszy jest VCDS - jeżeli chodzi o stosunek możliwości do ceny interfejsu :) masz i aktywacje i logowanie przez kodowanie i adaptacje. oczywiście w wersji PL

a co chciał byś diagnozować ? co się dowiedzieć z interfejsu? bo samo odczytanie błędów to umie każdy interfejs. Najważniejsza jest możliwość odczytania dużej grupy parametrów .... i ich interpretacja. Bo np. musisz wiedzieć co to znaczy że napięcie na sondzie lambda wynosi 0,63 V ? to dobrze czy to źle ? za mało czy za dużo? i jeszcze wiele innych spraw.

najpierw powiedz do czego ma ci służyć interfejs a postaram się podpowiedzieć co kupić :)

pozdrawiam

Dawid
21-02-10, 11:41
Interfejs mam, chcę sprawdzić czy nie ma żadnych usterek które mogą być poważne i drogie w usunięciu, których nie widać i nie słychać, czy system ABS i poduszki, oraz klimatyzacja jest sprawne.
Testowałem interfejs na kolegi GOLFIE III programem VWTool który miałem z interfejsem, wywaliło błąd "00282 Nastawnik przepustnicy V60" 2 dni później faktycznie padł silniczek krokowy, i chcę pod takim kontem sprawdzić kupowany samochód, i chcę się dowiedzieć który program będzie do tego najlepszy, bo ten się wydaje prymitywny.
Nie chcę mieć po prostu niespodzianek jak to bywa z używanymi samochodami ;)

michu
25-02-10, 22:44
Odczyt usterek zrobi Ci nawet VWTool - bo do tego się nadaje. Wersja komercyjna ma chyba też adaptacje elementów wykonawczych (np. najbardziej popularną w VW adaptację przepustnicy).

Jak pisałem wcześniej aplikacje bardziej rozbudowane posiadają oprócz odczytu też kodowania sterowników, testy interfejsów po CAN-ie, programowania i inne.
Jak kupujesz auto to kup taki interfejs który potrafi odczytać numer VIN ze sterownika auta i porównaj z tym jaki jest na nadwoziu :)

Tak że jak zamierzasz odczytywać usterki to zrobi to każdy program nawet taki w wersji mega taniej. Tak że proste programy działają po interfejsie OBDII (odczyt kasowanie kodów samodiagnozy) a te lepsze i znacznie droższe podłączają się do szyny CAN i umożliwiają znacznie więcej. Niestety tutaj potrzeba już trochę wiedzy bo można nieźle namieszać w sterownikach auta.